kā radīt sava mājokļa smaržu vizītkarti

Kanēļmaizītes vai svaigi ziedi – kā radīt sava mājokļa smaržu vizītkarti

Mājokļa izskatam, no mājas ārējās fasādes noformējuma, līdz pat gultasveļas krāsai, visbiežāk piešķiram ārkārtīgi lielu nozīmi, vēloties, lai viss izskatās skaisti, atbilstoši pašu iemītnieku gaumei un tīkami arī ciemiņiem. Arī par mājoklī skanošo fona mūziku piedomājam pat ļoti rūpīgi, jo tā rada vēlamo noskaņu un garastāvokli. Taču cilvēkiem ir piecas vienlīdz labi attīstītas maņas. Par ožu un tās spēju gan ietekmēt sajūtas, gan radīt asociācijas bieži vien tiek nepelnīti piemirsts. Kā to izmantot pilnībā un ar smaržas palīdzību radīt vēlamo noskaņu mājoklī, lasi mūsu sagatavotajos padomos.

Katrai smaržai – sava noskaņa

Sākot domāt par mājokļa smaržu, vispirms jāsaprot, kādu noskaņu ar tās palīdzību vēlamies radīt, t.i., kādu iespaidu par savu mājokli gribam atstāt gan uz pašiem iemītniekiem, gan ciemiņiem. Eksperti apgalvo, ka tieši smarža visvairāk no visām maņām iedarbojas uz cilvēka garastāvokli un emocijām, tādēļ ar tās palīdzību iespējams kontrolēt arī izjūtas. Piemēram, ja vēlies, lai, ienākot pa durvīm, pirmā asociācija ir svaigums, izvēlies citrusu aromātu. Nomierinošu un relaksētu atmosfēru sniegs lavandas, alvejas un tējas notis, savukārt vaniļas un tai līdzīgas “siltas” smaržas palīdzēs radīt mierīgu un atbrīvotu noskaņu.

selective-focus-photo-of-bottle-with-cork-lid-932577.jpg

Mākslīgs nav kaitīgs

Pretēji izplatītajam viedoklim, ka mākslīgi smaržinātāji, piemēram, gaisa atsvaidzinātāji, var būt pat kaitīgi veselībai, tā nebūt nav taisnība. Protams, ir smaržas avoti, kuru lietošana ikdienā tiešām neko labu nedos, taču mākslīgo smaržinātāju radītais aromāts parasti ir spēcīgāks un, izvēloties kvalitatīvus produktus, veselību noteikti nesagandēsiet. Turklāt daļa no šāda tipa smaržinātājiem var būt pat – gluži pretēji – veselīgi. Difūzeri vai gaisa mitrinātāji ar pāris pilieniem pēdējā laikā tik iecienīto ēterisko eļļu gan uzlabos mājokļa mikroklimatu, gan darīs labu tavai veselībai, tostarp iedarbosies ar nomierinošu efektu. Arī tīrīšanais līdzekļi, lai arī šķietami mākslīgi, mūsdienās ir pieejami visdažādākie, un pat ekoloģiskākie un dabīgākie smaržo patīkami un pietiekami noturīgi, lai no tīras mājas un lieliska aromāta ieguvēji būtu visi.

incense-and-white-candles-on-a-stool-3865712.jpg

Pie smaržas pierod

Tomēr, tāpat kā parfimēriju, arī ar mājokļa smaržas stiprumu jābūt uzmanīgiem. Esot kāda noteikta aromāta ietekmes zonā ilgāku laiku, organisms pie tā pierod un izveidojas selektīvs ožas trūkums. Tādos gadījumos bieži gribas palielināt smaržas intensitāti, taču tā noteikti nebūs pareizā izvēle – smarža pati nav kļuvusi vājāka, samazinājusies vien tava uztvere, tādēļ tās pastiprināšana var rezultēties nepatīkamās sajūtās, ko īpaši izjutīs ciemiņi vai citur dzīvojošie, kas ciemosies vien reizumis. Taču tieši ciemiņi arī ir vislabākais paņēmiens, kā izvairīties no smaržu “pārdozēšanas” – palūdz kādam viesim godīgu viedokli, kādas ir viņa sajūtas, ienākot tavā mājoklī.

TRYCK29.jpg

Smarža ar pievienoto vērtību

Savu īpašo smaržu mājoklim var piešķirt arī ar citiem paņēmieniem, kas bieži vien šķiet dabīgāki, turklāt sniedz arī pievienoto vērtību. Kā visraksturīgākais piemērs ir aromātiskās sveces – tās ne vien piešķirs mājai patīkamu aromātu, bet arī radīs siltumu un mājīgāku noskaņu telpā. Arī dažādas smaržu lodītes vai kaltētu ziedu, piemēram, lavandu, maisiņi, ko ielikt skapī, gultasveļas kastē vai drēbju atvilktnē, nodrošinās svaigumu gan mājai, gan drēbēm.

Dabīgā aromāta piekritējiem

Tomēr katram mājoklim ir arī savs dabīgais aromāts, un nevēlēties to nomākt vai radīt ko mākslīgu ir ne vien saprotami, bet bieži vien pat atbalstāmi – smarža par mājokļa iemītniekiem, to ikdienas paradumiem un vērtībām pastāsta ļoti daudz. Patīkamas mēdz būt smaržas, kas mājoklī paliek pēc ēst gatavošanas, jo īpaši, ja kāds iemītnieks aizrāvies ar saldo ēdienu, piemēram, kūku un smalkmaizīšu gatavošanu. Tāpat nozīmīgs faktors mājokļa smaržas radīšanā ir arī dažādi augi, tostarp grieztie ziedi – ar to palīdzību mājokļa aromātu var pat pieskaņot gadalaikam vai svētkiem.

Bonava-Garnisonsvägen-26.jpg

Tomēr aicinām atcerēties – galvenais, lai aromāts patīk un nerada negatīvas izjūtas pašiem mājokļa iemītniekiem. Iesakām paļauties vien uz savu un mājinieku viedokli – tieši jūs būsiet tie, kas mājoklī uzturēsies visbiežāk.