Pirmo e-būvatļauju Latvijā saņēmusi Bonava Latvija

Pirmo e-būvatļauju Latvijā saņēmusi Bonava Latvija

Latvijā pirmo izsniegto digitālo būvatļauju saņēmis lielākais nekustamo īpašumu attīstītājs dzīvojamo namu segmentā “Bonava Latvija”. Būvatļauju izsniegusi Stopiņu novada būvvalde daudzdzīvokļu dzīvojamā projekta “Dreilinga mājas” pirmās ēkas būvniecībai Stopiņu novada Dreiliņos. Tā izsniegta 2018. gada nogalē - 19. decembrī un ir pirmais gadījums būvniecības nozarē, kad pilnībā viss būvniecības ieceres un būvprojekta saskaņošanas process ir noticis elektroniski.


Gan būvniecības pieteikuma iesniegšana, gan tehnisko noteikumu pieprasīšana un izsniegšana, kā arī būvprojekta iesniegšana un visbeidzot – būvatļaujas izsniegšana un atzīme par būvdarbu nosacījumu izpildi ir notikusi digitālajā vidē, izmantojot Būvniecības informācijas sistēmu (BIS). Viss process no iesnieguma līdz e-būvatļaujas saņemšanai aizņēmis 77 dienas (no 2018. gada 16. augusta līdz 19. decembrim). Tas ir daudz augstāks rādītājs nekā līdz šim vidēji, kad dokumentu saskaņošana notika papīra formātā. Saskaņā ar Pasaules Bankas Doing Business reitingu Latvijā vidēji ir nepieciešamas 192 dienas būvprojekta saskaņošanai.

“Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš stāsta: “Esam gandarīti būt celmlauži nozarē un cerams mums sekos citi attīstītāji. Pirmo digitālo būvatļauju esam saņēmuši savam vērienīgākajam dzīvojamo māju projektam Dreilinga mājas. Tas būs 16 daudzdzīvokļu namu kvartāls pie pašas Rīgas robežas Stopiņu novadā, kurā investēsim 40 miljonus eiro un atjaunosim dzīvojamo fondu, radot mājvietas vismaz 2000 cilvēkiem. Būvniecības procesa digitalizācija ļauj mazināt laiku no ieceres līdz projekta nodošanai, efektivizēt cilvēkresursu un finanšu resursu izmantojumu. Rezultātā ieguvējs ir mājokļa īpašnieks”.

“Būvniecības informācijas sistēma ir ienesusi izmaiņas būvvaldes ikdienas darbā. Kopumā sistēmu vērtējam pozitīvi, tajā ir pieejami ievērojami valsts informācijas sistēmu dati, kas atvieglo mūsu darbu. Protams, ir nepieciešami uzlabojumi, kas būs iespējami sadarbojoties sistēmas uzturētājam, izstrādātājiem, kā arī būvvaldēm un citiem tās lietotājiem, “ stāsta Stopiņu novada būvvaldes vadītāja Laila Kundziņa.

Būvniecības valsts kontroles biroja direktore Svetlana Mjakuškina: “Mēs esam ļoti priecīgi, redzot Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) šo pirmo e-būvatļauju. Nodrošinot būvniecības procesa dokumentu reģistrēšanu un pārvaldību e-vidē, būvniecības ierosinātājam ievērojami samazinās dokumentu saskaņošanai patērētais laiks. Līdz ar to ir svarīgi pilnībā pāriet uz elektronisku dokumentu apriti. Grozījumi Būvniecības likumā pieliks punktu duālai sistēmai (papīra un elektroniskais formāts), nodrošinot sabiedrību ar caurspīdīgāku, ātrāku, un ērtāku būvniecības procesa pārvaldību.”