Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Kā finansēt jauno mājokli?

Ja esat nolēmuši iegādāties jaunu mājokli vai pat tikai, sapņojot par jaunām mājām, apdomājat un rēķināt iespējas, viens no sāpīgākajiem jautājumiem bieži ir: kā izsapņoto finansēt? Ir lieliski, ja krājkontā vai plauktā glabājas visa lielajam pirkumam nepieciešamā summa, taču diemžēl šādas situācijas dzīvē ir retums. Esam apkopojuši informāciju par ērtākajiem mājokļa finansēšanas veidiem un pievienojuši ieteikumus, kā nepieciešamo summu iegūt un pie jaunā mājokļa tikt.

Hipotekārais kredīts

Pirmā doma, kas ienāk prātā, šķiet, ikvienam, kad jāplāno finansējums tik liela apmēra pirkumam kā nekustamais īpašums, ir hipotekārā kredīta jeb aizdevuma noformēšana kādā no valstī populārākajām un uzticamākajām bankām. Tas tiešām uzskatāms gan par prātīgu lēmumu, gan iespējami drošu izvēli. Turklāt, iegādājoties dzīvokli jaunajā projektā, piemēram, Bonava, aizdevumu iespējams noformēt atvieglotā ceļā – bankas ar nekustamo īpašumu attīstītājiem sadarbojas, lai klientiem nodrošinātu vistaisnāko ceļu līdz kārotajam mājoklim un atvieglotu birokrātisko procedūru kārtošanu aizdevuma saņēmējam.

Lai gan kritēriji hipotekārā kredīta saņemšanai šķiet vispārzināmi, daži no tiem prasa nedaudz lielāku iedziļināšanos, tādēļ ieteicams pirms vizītes rūpīgi iepazīties ar izvēlētās bankas prasībām tās mājaslapā vai pie klientu konsultantiem. Aicinām ņemt vērā, ka kredīta piešķiršanai būs nepieciešami regulāri un caurspīdīgi ienākumi vismaz bankas noteiktajā minimālajā apjomā, tādēļ bezdarba periodā aizdevumu iegūt visticamāk nebūs iespējams.

Garantiju atbalsta programmas

Taču aizdevuma nosacījumus atvieglot iespējams arī tad, ja lēmums par tā izmantošanu jau pieņemts. Dažādas atbalsta programmas sniedz iespēju aizdevumu saņemt tiem, kam ir pastāvīgi un stabili ienākumi, taču kādu iemeslu dēļ nav sanācis veidot pietiekamus iekrājumus pirmās iemaksas veikšanai.

Zināmākās un uzticamākās garantiju atbalsta programmas, ar kuru palīdzību pie sava jaunā mājokļa var tikt gan jaunie profesionāļi, gan ģimenes ar bērniem, ir Attīstības finanšu institūcijas “Altum” veidotās. “Altum” sniedz palīdzību un līdz pat 20% no aizdevuma pamatsummas garantiju bankas aizdevumam jauniem speciālistiem – personām, kas ieguvušas vidējo profesionālo vai augstāko izglītību un kuru vecums nepārsniedz 35 gadu vecumu. Savukārt īpaši izdevīga programma radīta jaunajām ģimenēm, tostarp tām, kas vēl ir tikai bērniņa gaidīšanas procesā. Garantijas apmērs ir no 10 līdz 30% no aizdevuma pamatsummas (apmērs atkarīgs no bērnu skaita), turklāt garantija palielinās par 5%, ja iegādājas A klases jeb t.s. “nulles enerģijas” mājokli, kādus būvē arī Bonava.

Bonava-Infografika-Atbalsts-Gimenes-FB-08.2020 - Copy.jpg

Iekrājumi

Lai gan iespēju finansējuma iegūšanai nav mazums, noteikti iesakām par plānoto mājokļa iegādi domāt laikus un sākt veidot iekrājumus, tiklīdz nostabilizējas ikmēneša ienākumi. Protams, ieplānoto naudas summu mūsdienās vairs neturam zeķē un neaprokam dārzā zem ābeles – uzkrājumu veidošana nu pārcēlusies uz daudz drošāko digitālo vidi, vai tas būtu atsevišķs krājkonts, vai iedomāta tēriņu zemākā robeža ikdienas bankas kontā. Uzkrājumi noderēs dažādiem mērķiem – iespējams, nemanot sakrāsiet tik daudz, ka būs nepieciešams ievērojami mazāks bankas aizdevums, iespējams, nedaudz mazāk, taču, mērķtiecīgi atliekot noteiktu summu katru mēnesi, vismaz par pirmo iemaksu nebūs jādomā un jaunajā dzīvoklī varēsiet iemājot jau drīz.