Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Kā rūpēties par istabas un balkona augiem jau ziemā?

Sociālajos tīklos pēdējā laikā parādās arvien vairāk ierakstu, kuros pilsētnieki dalās ar saviem istabas augiem, un uz ielām manāms, ka 2020. gada pandēmijas iespaidā zaļāki palikuši pat māju balkoni. Tiem, kas, vien iestājoties aukstajai sezonai, izlēmuši, ka labprāt padarītu savu mājokli zaļāku un iegūtu jaunu aizraušanos, taču nevēlas procesa sākšanai gaidīt līdz pavasarim, kopā ar Bonava māju iedzīvotāju un augu entuziasti Daci Alpu esam sagatavojuši vērtīgus un pieredzē balstītus padomus – ar kuriem augiem sākt, kā par tiem rūpēties jau ziemā, un kā nenosaldēt augus, kas novietoti uz balkona vai lodžijas.

Ar kuriem augiem sākt

Dace Alpa, kuras zaļo balkonu, šķiet, pamanījis ikviens Instagram lietotājs, augkopību nav mācījusies profesionāli, visu apguvusi un izaudzējusi pašmācības ceļā, un nu labprāt savās zināšanās, kļūdās un atklājumos dalās arī ar citiem augu mīļiem. Vaicāta, ar kuriem augiem labāk sākt apzaļumot savu balkonu, Dace iesaka dažādu krāsu petūnijas un pelargonijas – tie būs krāšņi un ilgi ziedoši augi ar mazām prasībām, kas priecēs gan dzīvokļa iemītniekus, gan garāmgājējus. Savukārt tiem, kas pamatus savai siltās sezonas puķu dobei vēlas likt jau šobrīd, ieteicamas atraitnītes – tās droši var stādīt jau rudenī, lai agrā pavasarī sagaidītu pirmos ziedus.

Kā ieziemot jau esošos

Iestājoties aukstajam laikam, jāveic revīzija saviem balkona augiem un jāsaprot, kurš no tiem ir viengadīgs, bet kurš ziedēs vēl nākamgad. Ja augs ir viengadīgs, nav vērts to īpaši apkopt – tos var arī mest ārā, tiklīdz nosals un nobirs. Lai vienreiz iegādātais balkona aprīkojums noderētu vairākām sezonām, saudzējot gan dabu, gan maku, pienākot pirmajam salam, prātīgākais būtu plastmasas puķu kastes no balkona ienest iekšā un atrast tām kādu vietu siltumā – tas ļaus izvairīties no kastu sasalšanas un tam sekojošas sasprēgāšanas, tādējādi radot liekus atkritumus.

Ja tomēr nesanāk?

Pirmo reizi uzsākot sava balkona dārziņa veidošanu, stādīšanas procesi jāieplāno jau rudenī. Ja audzēšana no sēklas vai stāda tomēr šķiet pārāk apgrūtinoša un gribas iegūt vēl mazliet laika, izmantojot ziemas periodu zināšanu uzkrāšanai, tad skaistus un izlolotus ziedu stādus var iegādāties no audzētājiem pavasarī. Arī Dace izmantojusi šo iespēju, saprotot, ka sēklas process būs diezgan ilgs, bet balkonu pilnos ziedos gribētos jau agrā pavasarī, nevis tikai vasaras vidū.

 

Izveidot rituālus un rūpīgi vērot

Arī tad, kad iecerētais dārziņš uz palodzes, balkona vai istabā jau iekopts, par to nedrīkst aizmirst. Dace iesaka izveidot rituālus, ko rūpīgi ievērot, lai augu kopšana būtu gan efektīva, gan nesagādātu liekas raizes un apgrūtinošus pienākumus. Kā visvienkāršākais rituāls minama konkrētas dienas noteikšana augu laistīšanai. Daces pieredzē ērtākā izrādījusies svētdiena, kad visbiežāk sanāk būt mājās, taču tā jānosaka atkarībā no laistītāja dzīves ritma un ērtībām. Šāda pieeja palīdzēs atcerēties, kad augi pēdējo reizi laistīti, un ievērot noteiktu ritmu. Taču jāņem vērā, ka rituāls derēs tikai telpaugiem – augiem uz balkona, it sevišķi siltajā sezonā, ar vienu laistīšanas reizi nedēļā būs par maz, tas jādara katru dienu (ieteicams to darīt laikā, kad uz auga nespīd tieši saules stari, piemēram, no rīta vai vakarā, kā arī ūdeni liet uz zemes, nevis ziediem vai lapām, kas augu tikai dedzinās). Tāpat kā citām dzīvām būtnēm, arī augiem ir dažādi raksturi, patikas un nepatikas, tādēļ tie rūpīgi jāvēro un jārīkojas atbilstoši novērotajām reakcijām – piemēram, dažiem augiem patiks gaišāka un siltāka vide, dažiem tumšāka un vēsāka – tur arī tie jānovieto vislabākajai augšanai. Dažkārt arī pati zeme nav pietiekami auglīga, tad tā jāmaina.

 

Tomēr pats galvenais augkopībā ir nezaudēt prieku un pārsteigumu par katru jaunu dzinumu, ziedu vai jau šķietami neārstējama auga “atdzīvināšanu”, kas sniegs lielu lepnumu un gandarījumu. Par spīti mierīgajai ārienei, augkopība ir pat ļoti azartiska aizraušanās, kas prasa lielu pacietību un izpratni, tādēļ pirms stādīšanas jāsaprot – vai šis hobijs tiešām būs kā radīts Jums?