Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Harmonijai un veselībai

Ķīniešu senā prakse fen šui māca dzīvot saskaņā ar dabas spēkiem un likumiem, lai cilvēks būtu harmonisks un vesels, īpašu vērību pievēršot tieši mājokļa iekārtojumam. Augiem fen šui filozofijā atvēlēta būtiska loma, jo tie ir ļoti svarīgs elements enerģijas (lasi – labsajūtas un mājīguma) līdzsvarošanai, kā arī uzlabo fizisko mikroklimatu (lasi – attīra gaisu).

Tas, ka augi fotosintēzes procesā no ogļskābās gāzes ražo skābekli, nav nekāds noslēpums, taču atsevišķi augi darbojas kā filtrs, kas gaisu arīdzan attīra. Saskaņā ar ASV Vides aizsardzības aģentūras informāciju mūsu mājokļos var būt pat no trim līdz piecām reizēm vairāk piesārņojuma nekā ārā. Tādi ķīmiski savienojumi kā ksilols (krāsu un laku sastāvā), benzols (mēbeļu vasks, pretinsektu līdzekļi), trihloretilēns (tīrīšanas līdzekļi, līmes) un formaldehīds (mēbeļu tapsējumi, gaisa atsvaidzinātāji) var radīt virkni nepatīkamu simptomu, piemēram, galvassāpes, niezošu sajūta rīklē, alerģijai līdzīgas elpošanas problēmas, acu asarošanu vai ādas niezi.

Augu spējas attīrīt gaisu jau 1989. gadā pētīja NASA, jo bija jāatrod viegls un efektīvs veids, kā attīrīt gaisu kosmosa stacijā. Šajā pētījumā noskaidrojās, ka virkne istabas augu var priecēt ne tikai acis un sirdis, bet arī parūpēties par mūsu veselības stāvokli.

 

Pušķu hlorofīts (Chlorophytum comosum)

Ļoti jaudīgs augs, jo NASA savā pētījumā atklāja, ka tas 24 stundās spēj likvidēt 95% formaldehīda no noslēgtas organiskā stikla kameras, kā arī diezgan labi tiek galā arī ar tvana gāzi. Turklāt tas viegli vairojas – stīgu galos augs izaudzē jaunus pušķīšus ar visām saknēm, kurus var ņemt un stādīt atsevišķi. Šajā gadījumā jāpiemin arī psiholoģiskais efekts – rūpes par augiem un to pavairošana cilvēkus nomierina un iepriecina, jo tādējādi ļoti uzskatāmi var redzēt savas ieguldītās enerģijas, laika un darba augļus.

Aglonēma (Aglaonema)

Ļoti izturīgs augs, kas neprasa daudz uzmanības un rūpju. Aglonēmai nepieciešams vidēji viegls apgaismojums, tā aug diezgan lēni, taču dzīvo ilgi – pat 10 gadu. Šis mūžzaļais augs ar pelēki sudrabainas un zaļas nokrāsas lancetveida lapām filtrē formaldehīdu un benzolu. Tiesa, no aglonēmas ir jāsarga mājdzīvnieki un mazi bērni, jo tā var izraisīt smagu saindēšanos.

Arekas palma (Dypsis lutescens)

Šis slaidais un staltais augs ne tikai piešķirs eleganci jebkurai telpai, bet arīdzan gādās par tādu kaitīgu elementu kā benzola un formaldehīda filtrēšanu. Tāpat Arekas palma darbojas kā gaisa mitrinātājs, kas jo īpaši ir svarīgi ziemas mēnešos, kad centrālapkure apvienojumā ar plastikāta logiem mēdz krietni vien izsausināt mūsu dzīvojamo telpu gaisu. Šai palmai patīk saules gaisma, taču ne tieša, kā arī reizi mēnesī tā jāmēslo un regulāri jāaprasina.

026taxgatan_4_fotografpontusorre.jpg

Bendžamina fikuss (Ficus benjamina)

NASA pētījumā atklājās, ka Bendžamina fikuss ļoti efektīvi attīra gaisu no formaldehīda, ksilola un tuluola. Abi pēdējie mūsu dzīvojamo telpu gaisā nonāk no paklāju un mēbeļu tīrītājiem. Bendžamina fikuss ir gaužām viegli kopjams, jo vienīgais nosacījums, kas obligāti ir jāievēro, – to nedrīkst turēt tiešos saules staros. Mērena aplaistīšana, kad augsne kļuvusi sausa, un šis vērtīgais augs būs jūsu sabiedrotais pat vairāk nekā 10 gadu.

Cushion_with_blankets_in_rowhouse.jpg

Svītrainā sansevjēra (Dracaena trifasciata)

Svītrainā sansevjēra jeb vienkārši līdakaste ir mitrumu mīlošs augs, tāpēc lieliski iederēsies vannas istabas interjerā, kur tā atbrīvos gaisu no formaldehīda, kas ir daudzu tīrīšanas un matu kopšanas līdzekļu sastāvā. Ja pietiekami regulāri atcerēsies to laistīt, tad līdakaste būs arīdzan labs guļamistabas “iemītnieks”, jo skābekli tā izdala tieši diennakts tumšajās stundās.

Parastā efeja (Hedera helix)

Šis krāšņumaugs ir noteikti jāiekļauj frizētavu un skaistumkopšanas salonu interjerā, jo filtrē toksīnus, ko satur lielākā daļa skaistuma procedūrās izmantotie ķīmiskie līdzekļi – matu krāsas un balinātāji, ilgviļņu sastāvs, nagu lakas u.c. Šis izturīgais augs attīrīs gaisu no trihloretilēna, formaldehīda, benzola un ksilola. Parastā efeja augs arī zema apgaismojuma apstākļos, kā arī pārāk neapvainosies, ja aizmirsīsi to kādreiz aplaistīt. Lieliski izskatās piekārtos podos, lai tās stīgas var eleganti vīties pāri poda malām.

Nefrolēpe (Nephrolepis)

Nefrolēpes jeb istabas papardes ir cēlušās no tropiem, tāpēc labi augs vājā apgaismojumā un lielā mitrumā – piemēram, vannas istabā. No dušas un vannas tvaikiem tā uzņems nepieciešamo mitrumu, tāpēc diži par to jārūpējas nebūs. Un līdztekus estētiskajam labumam, ko tā sniedz, paparde arīdzan atbrīvo elpojamo gaisu no ksilola un formaldehīda.