Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Koplietošanas dārzi pilsētā - kas tie ir un kā iekopt?

Dzīves ritms pilsētās kļūst arvien intensīvāks, bet cilvēku vēlme būt dabas tuvumā paliek nemainīga. Koplietošanas dārzi ir kļuvuši par populāru risinājumu, kas apvieno dārzniecību, būšanu dabā un kopienas veidošanu. Mājokļu attīstītājs “Bonava Latvija” sniedz ieskatu šāda veida dārzu priekšrocībās un padomos, kā tos iekopt.

Ieguvums ne vien indivīdiem, bet arī kopienām un videi

Koplietošanas jeb urbānie dārzi ir platības, kas atrodas pilsētu teritorijās un ir izveidotas, lai cilvēkiem dotu iespēju audzēt savus augļus, dārzeņus un ziedus. Tie ir atvērti kopīgai lietošanai un parasti tiek organizēti kopienas vai kaimiņu grupu pārvaldībā. Nereti šīs zonas kļūst par vietām, kur ne tikai baudīt dabu, bet arī iepazīt līdzīgi domājošus cilvēkus un veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu apkaimēs.

Kā norāda "Bonava Latvija" ainavu arhitekte Evisa Dzerkale, šādi dārzi ir lielisks papildinājums daudzdzīvokļu māju teritorijās esošajiem bērnu rotaļu laukumiem, piknika zonām, klusajām un aktīvajām atpūtas zonām. Turklāt bērniem tas ir vēl viens veids, kā iepazīt pasauli, apgūt dārzniecības pamatus, savukārt vecākiem darbošanās dārzā kļūst par jaunu hobiju vai aizraušanos, bet vecākajai paaudzei tā ir iespēja dalīties ar savām zināšanām.

Iekārtojot ziedošas puķu vai zaļojošu stādu dobes vai kastes, tiek veicināta arī bioloģiskā daudzveidība, kas īpaši svarīga pilsētvidē. Šādi dārzi piesaista ne vien kamenes un bites, bet arī citas vērtīgas kukaiņu un putnu sugas, veicinot augu apputeksnēšanu un palīdzot saglabāt vietējās ekosistēmas.

Koplietošanas stādu kastes projektā "Pagalms 2.0"

Koplietošanas stādu kastes projektā "Pagalms 2.0"

Urbāno dārzu iekopšana – kas jāņem vērā?

Lai zemenes, salāti, dilles vai citi augi koplietošanas dobēs priecētu ar ražu, būtu veselīgi, pievilcīgi un iekļautos teritorijā, jāpievērš uzmanība vairākiem svarīgiem faktoriem:

  1. Izvēlieties atbilstošu vietu – zonai, kurā ierīkosiet stādu dobes vai kastes, jābūt ne tikai viegli pieejamai, bet arī saulainai. Platībai jābūt pielāgotai gan kopējās teritorijas lielumam, gan kopienas apjomam un vajadzībām.
  2. Plānojiet labiekārtojumu – vislabāk to palīdzēs izdarīt iepriekš izveidots urbānā dārza plāns, iekļaujot gan apstādāmās zonas, gan celiņus ar atbilstošu segumu, kas filtrētu lietus ūdeni. Tāpat jāpadomā, kā ierīkot laistīšanas sistēmas, koplietošanas instrumentu novietni, galdus un solus kopīgiem pasākumiem, novāktās ražas notīrīšanai un citām vajadzībām, kā arī, protams, komposta tvertni, kas paredzēta dārziņu lietotājiem. Tas viss palīdzēs efektīvi izmantot dārzu platību un atvieglos rūpes par dobēm ikdienā.
  3. Apgūstiet dārzkopības pamatus - iepazīstieties ar laistīšanas, mēslošanas un apkopes ieteikumiem augiem, kurus plānojat stādīt dobēs. Tas palīdzēs jums uzturēt augus veselīgus un gūt labu ražu.
  4. Izvēlieties klimatam un vietai atbilstošus augus – ja esat iesācēji, dodiet priekšroku viegli audzējamiem zaļumiem un ziediem, piemēram, salātiem, garšaugiem, lavandām vai petūnijām. Noskaidrojiet, vai izvēlētie augi paredzēti stādīšanai saulainā vai ēnainā vietā.

  1. Veidojiet kompostu - organiskie atkritumi, piemēram, dārzeņu mizas, kafijas biezumi un nezāles ir lielisks mēslojums augiem, turklāt šāds risinājums samazina vidē nonākošo atkritumu daudzumu.
  2. Rūpējieties par augsnes kvalitāti - daudzveidīga un barojoša augsne ir būtiska veiksmīgai dārzniecībai. Pirms sēšanas vai stādīšanas izpētiet, kāda augsne ir piemērotākā izvēlētajiem zaļumiem, kā arī ikdienā rūpējieties par nepieciešamā mēslojuma pievienošanu.
  3. Nodrošiniet pienācīgu laistīšanu - kontrolējiet, lai augi uzņemtu pietiekamu ūdens daudzumu, it īpaši, karstā un sausā laikā. Izmantojiet efektīvus laistīšanas veidus, piemēram, pilienveida sistēmu vai mulčēšanu, kas palīdz saglabāt mitrumu augsnē ilgāk.
  4. Izbaudiet jauno hobiju: atļaujiet sev eksperimentēt un iepazīt to, kas darbojas vislabāk. Iegūstiet izpratni par augu kombinācijām, smaržām un krāsām, un pakāpeniski atklājiet unikālo pasauli savā dārzā!