Apkaimes priekšrocības
Viena no pirmajām un svarīgākajām lietām, par ko padomāt, meklējot potenciālo dzīvesvietu, ir tās atrašanās vieta un apkaimes priekšrocības. Svaru kausos jāliek tas, kas ir apkaimes piedāvājumā – vai tuvumā ir pieejamas un kur atrodas skolas un bērnudārzi, medicīnas un ārstniecības iestādes, cik tāls ceļš jāmēro līdz pārtikas veikalam vai parkam. Ir jāizlemj, vai uz darbu un izglītības iestādēm iesiet kājām vai brauksiet ar velosipēdu vai personīgo automašīnu. Jānoskaidro, cik ērta ir infrastruktūra un, piemēram, sabiedriskā transporta pieejamība. Ja ikdienā liels palīgs bērnu pieskatīšanā ir vecvecāki vai citi radinieki, jāņem vērā arī viņu iespējas nokļūt pie ģimenes.
“Apsverot dzīvokļa iegādi, ieteiktu jau laikus doties apskatē un, ja iespējams, aprunāties ar nākamajiem kaimiņiem – noskaidrot arī to, cik klusa vai skaļa ir apkārtne, ar kādiem cilvēkiem būs ikdienā jāsasveicinās. Tas palīdzēs uzzināt ne tikai izvēlētā mājokļa un ēkas lielākos plusus un mīnusus, bet arī iepazīt vidi, kurā plānojat pavadīt nākamos dzīves gadus,” iesaka Kaspars Ekša.
Dzīvokļa iekārtojums un priekšrocības
Tikpat svarīgs kā jautājums par mājokļa atrašanās vietu ir izvēlētā dzīvokļa lielums un telpu izkārtojums. Ja ģimenē aug viens bērns, visticamāk, pietiks ar trīsistabu dzīvokli, taču daudzbērnu ģimenei, visticamāk, jādod priekšroka četristabu vai pat piecistabu mājoklim ar, iespējams, vairākām labierīcībām. Liels ieguvums būs papildu tualete vai vannasistaba ar vannu, ko augstu vērtēs mazu bērnu vecāki. Dodoties apskatīt jauno mājvietu, noteikti jāpārliecinās par skaņas izolāciju, lai būtu pārliecība, ka ielas troksnis vai kaimiņi netraucēs ikdienas mieru.
Kaspars Ekša atgādina – katrai ģimenei ir unikāli mājokļa izvēles kritēriji. Svarīgi, lai šī izvēle atspoguļo visu ģimenes locekļu vajadzības un dzīves ritmu: “Komforts ir īpaši būtisks aspekts, izvēloties mājas vidi. Svarīgi atcerēties, ka šī būs vieta, kur ģimene pavadīs kopā daudz nozīmīgu mirkļu, tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību ne tikai praktiskiem aspektiem, bet arī tam, vai mājoklis rada mājīgu sajūtu kā lieliem, tā maziem.”
Mājas piedāvātās iespējas un teritorijas labiekārtojums
Izsverot dažādus mājokļus, jāņem vērā arī pašas mājas piedāvātās iespējas. Vecākiem ar maziem bērniem daudzdzīvokļu mājās īpaši noder lifts un slēdzama koplietošanas ratiņu telpa. Papildu bonuss ir arī mājā pieejamas noliktavas telpas vai slēdzams pagrabs, kur ērti glabāt retāk izmantotus priekšmetus un mazuļa mantas, kas vairs ikdienā nav nepieciešamas.
“Mēs, “Bonava,” bieži vien daudzdzīvokļu māju projektos piedāvājam papildu koplietošanas telpu svinībām. Šī telpa ļauj iedzīvotājiem ērti organizēt ģimenes svētkus mājās, izvairoties no liekiem izdevumiem plašākas svinību zāles īrei citviet. Tāpat vairākos mūsu projektos ir pieejamas arī sporta telpas ar visu nepieciešamo aprīkojumu. Jauniem vecākiem, kuriem bieži vien trūkst laika doties uz sporta zāli ārpus mājas, tā ir lieliska iespēja – vienkārši iekāpt liftā un nokļūt treniņa vietā ēkas pagrabstāvā, kur viss jau ir sagatavots,” stāsta Kaspars Ekša.
Apsverot mājas piedāvātās iespējas, svarīgs punkts ģimenēm, kas ikdienā pārvietojas ar automašīnu, ir iespēja pie mājas iegādāties personīgo autostāvvietu. Ja esat elektroauto īpašnieks, jānoskaidro, vai autostāvvietai pieejama elektroauto uzlādei nepieciešamā infrastruktūra, lai ik reizi nenāktos meklēt uzlādes iespējas citur. Savukārt, ja kāds no ģimenes locekļiem ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, vērtīga būs piemājas velonovietne.
Ģimenei ar bērniem noteikti ir svarīga arī labiekārtota, apzaļumota piemājas teritorija ar rotaļlaukumu un, piemēram, lapeni piknikam. Liels pluss ir sporta laukums un urbānais dārzs, kur kopā ar kaimiņiem audzēt dārzeņus, ogas vai zaļumus pusdienu galdam. Kā bērni, tā pieaugušie novērtēs arī āra trenažieru zonu.
“Lai arī varētu šķist, ka bez labiekārtotas piemājas zonas var iztikt, jāatceras, ka tuvākajā apkārtnē ne vienmēr ir pieejami publiski rotaļlaukumi vai sporta un treniņu zonas, kur pavadīt brīvo laiku. Tāpēc ir liels pluss, ja šādas iespējas ir nodrošinātas tieši pie mājas. Turklāt, ja šī teritorija ir iežogota un slēgta, un pieejama tikai mājas iedzīvotājiem, tas rada papildu drošības sajūtu,” stāsta Kaspars Ekša.
Mājokļa siltums, energoefektivitāte un komunālie maksājumi
Ģimenei kļūstot kuplākai, vecākiem jārēķinās, ka ilgtermiņā izdevumi par, piemēram, pārtiku, apģērbu, medicīnu un citiem ikdienā nepieciešamiem pirkumiem un pakalpojumiem pieaugs, tāpēc īpaši svarīgi ir pārskatīt izdevumus un optimizēt izmaksas dažādās pozīcijās, tostarp par mājokli un komunālajiem pakalpojumiem. Izvēloties jaunu mājvietu, noteikti ir vērts pievērst uzmanību ēkas energoefektivitātei un pārliecināties, ar kādiem ikmēneša rēķiniem nāksies sadzīvot. Lai arī pirmskara laika mūra mājas vilina ar savu šarmu un senatnīgo auru, jaunie projekti bieži vien ir energoefektīvāki, jo celtniecībā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas un ilgtspējīgas metodes, kas ļauj samazināt siltuma patēriņu.
“Patīkamu klimatu mājoklī palīdzēs uzturēt individuāla ventilācijas sistēma ar rekuperatoru, savukārt saules paneļi uz ēkas jumta ļaus samazināt elektroenerģijas izmaksas, ražojot zaļo enerģiju. Jā, lai gan padomjlaikā būvētās mājas un dzīvokļi ir lētāki, jārēķinās, ka to uzturēšanas izmaksas var būt pat divtik lielas, salīdzinot ar jauno projektu mājām, tāpēc ir vērts veikt izpēti un salīdzināt ne tikai mājokļa cenas, bet arī komunālo pakalpojumu izmaksas,” atgādina Kaspars Ekša, uzsverot, ka visenergoefektīvākās ir A un A+ klases mājas. Turklāt, iegādājoties mājokli energoefektīvās ēkās, bankā iespējams saņemt izdevīgākus finansējuma nosacījumus, kas noteikti būs liels atspaids jaunajām ģimenēm.