Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Kā padarīt guļamistabu par miera ostu un uzlabot miega kvalitāti mājās

Nav noliedzams, ka bērnībā bieži dzirdētais teiciens “miegs ir vislabākās zāles” ir ārkārtīgi patiess. Šķiet, ikviens ir pieredzējis dzīves posmus, kad kādu iemeslu dēļ miegs kļuvis mazāk vai nekvalitatīvāks, un var apstiprināt, ka tas ievērojami ietekmē arī nomoda dzīves kvalitāti, atstājot iespaidu ne vien uz garastāvokli, dzīvesprieku un produktivitāti, bet pat ārējo izskatu un veselību. Ko darīt, lai miega kvalitāti uzlabotu un guļamistabā patiešām justos kā miera oāzē? Esam sagatavojuši praktiskus padomus guļamistabas iekārtojuma svarīgāko detaļu izvēlei.

Matracis un spilvens

Piemērots matracis ir laba miega pamatā – tieši tas būs galvenais spēks, kas balstīs gulētāja augumu. Matrača uzdevums ir nodrošināt vienmērīgu atbalstu mugurkaulam, palīdzot tam saglabāt dabisko stāvokli un pilnvērtīgi atslābināties. Lai tas tiktu nodrošināts, matracim vajadzētu padoties augumam plecu un gurnu rajonā: tādējādi mugurkauls paliks taisns, savukārt muskuļi būs atslābināti, un nakts laikā pilnvērtīgi atpūtīsies.

Turklāt matraci izvēlēties ir samērā viegli – pats galvenais noteikums – lai gulētājam ir ērti. Nebūtu vēlams pakļauties tik izplatītajam mītam, ka matracim noteikti jābūt pēc iespējas stingrākam. Tomēr matrača izvēlē ir daži noteikumi – jāseko līdzi, lai matracis ir pareizi balstošs, kā arī jāņem vērā – jo smagāks cilvēks, jo stingrākam jābūt matracim.

Kā uzzināt, vai matracis jums ir piemērots? Apgulties uz tā un sajust, cik ērti jums ir. Ja matracis ir pārāk mīksts, tad ķermenis dziļi iegrimst un muskuļi ir pakļauti lielam stresam, lai "atbalstītu" mugurkaulu. Savukārt, ja matracis ir pārāk stingrs, muguras lejasdaļa nesaņem pienācīgu atbalstu, kas arī ir slikti. To var viegli pārbaudīt. Ja, guļot uz matrača uz muguras, zem muguras lejasdaļas iespējams brīvi pabāzt un kustināt plaukstu, tad matracis ir pārāk ciets un mugurkaulam nesniedz pietiekami daudz atbalsta.

Savukārt pareizi izvēlēts spilvens nodrošina atbalstu kaklam, kas ir mugurkaula turpinājums. Galvenie spilvena izvēles parametri ir augstums un cietība. Pirms spilvena iegādes ieteicams izvērtēt savus gulēšanas paradumus – gulēšanai uz sāniem nepieciešams augsts un ciets spilvens, gulēšanai uz muguras - vidēja cietība un augstums, bet gulēšanai uz vēdera labāk izvēlēties mīkstāku un zemāku spilvenu, lai kakls neizlocītos nedabīgos leņķos.

Arī, izvēloties spilvena pildījuma materiālu, jāņem vērā gulētājam raksturīgais un gaume. Sintētiski pildītus spilvenus būs vieglāk kopt un tie īpaši piemēroti tiem, kas cieš no alerģijām, savukārt dūnu spilveni būs mīkstāki un sniegs izteiktāku sajūtu, ka guļat mākonī.

Apgaismojums un temperatūra

Ļoti svarīgs un vienlaikus ļoti individuāls faktors, kas var palīdzēt vai traucēt pilnvērtīga naktsmiera baudīšanu, ir apgaismojums guļamistabā. Vērtīga būs naktslampiņa pie gultas, lai pirms miega noskaņotu ķermeni mieram ar pieklusinātu gaismu, kā arī noteikti iesakām, iekārtojot mājokli, netaupīt uz bieziem un gaismu aizturošiem aizkariem vai žalūzijām – patiešām tumšā telpā ikviens gulēs labāk. Ciešākam miegam iesakām iegādāties arī acu aizsegu, kas lieti noderēs gadījumos, ja ar gultas vai istabas biedru nesakrīt dzīves ritmi un otram gulētājam jāmostas citā laikā.

Ietekme uz miega kvalitāti ir arī guļamistabas temperatūrai, tomēr tā patiešām ir tikai gaumes jautājums – ir cilvēki, kas var aizmigt tikai vēsumā, un ir tādi, kam vissvarīgākais labam miegam ir tieši silta istaba. Mainoties klimatam, arvien vērtīgāki kļūst mākslīgie klimata regulatori – ventilatori, kondicionieri un sildītāji. Iesakām izvērtēt savas vēlmes un vajadzības, kā arī esošo termoregulāciju mājoklī, un izvēlēties piemērotāko iekārtu, lai gaiss guļamistabā vienmēr būtu svaigs un vēlamajā temperatūrā. Visiem taču zināms arī teiciens “svaigā gaisā labāks miegs”.

Gultasveļa

Liela nozīme ērtai gulēšanai ir arī gultasveļai, jo tieši tā ir visvairāk sajūtama ar ķermeni. Gultasveļai noteikti jābūt pieskārienam patīkamai, elpojošai, mitrumu absorbējošai un ķermeņa temperatūru uzturošai. Atkarībā no materiāla gultasveļa var arī nodrošināt patīkamu vēsumu vasarā vai, gluži pretēji, sildīt gulētāju ziemā.

Populārākais gultasveļas materiāls ir kokvilna. Tas ir izturīgs, elpojošs un lieliski absorbē mitrumu. Vasarā gulēt ar kokvilnu klātā gultā nebūs karsti, savukārt ziemā tas dos komfortu un siltumu. Tomēr gultasveļu iespējams atrast katra gaumei un vēlamajām sajūtām – gultasveļas komplekti plaši pieejami arī no zīda, satīna, un lina.

Tāpat nenoliedzami svarīga ir arī sega. Arī tā ir gaumes jautājums – ir smagāku segu cienītāji, savukārt ir arī tādi, kuriem jebkas pat nedaudz smagāks par segas pārvalku jau rada diskomfortu un nemieru, kas traucē gulēšanai. Vislabākajam gala rezultātam svarīgākais ir saprast gulētāja vēlmes un pielāgoties tām. Nepieciešams izvērtēt arī alerģijas – dūnu sega, lai arī patīkama taustei, var nebūt piemērota visiem.

Režīms

Tomēr pats svarīgākais, ar ko sākt, vēloties sākt vai turpināt ceļu uz patīkamu izgulēšanos katru nakti, ir dienas ritma un režīma izvērtēšana un “salabošana”. Pieaugušam cilvēkam naktī ir nepieciešamas vismaz septiņas stundas miega, lielākajai daļai – pat vairāk, un šī skaita ievērošana ir daudz svarīgāka nekā šķietami liekas. Tāpat vēlams kādu laiku pirms miega nelietot mobilos telefonus, planšetdatoru un citas tehnoloģijas, lai arī prāts noskaņotos mieram un miegam. Miegs ir ne vien fiziska, bet arī garīga nepieciešamība – pat no vissmalkākajiem gultas piederumiem jēga būs mazāka nekā cerēts, ja papildus netiks pieliktas pūles režīma ievērošanai.