Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Soli pa solim pavasarī – atbrīvo mājokli no krāmiem bez stresa

Ikgadējā pavasara kārtošana un tīrīšana mēdz izraisīt mērenu trauksmi, jo paņem gan laiku, gan enerģiju, ko saulainajās brīvdienās tā vien gribas veltīt kam patīkamākam par putekļu slaucīšanu, plauktu kārtošanu un atbrīvošanos no fiziski un morāli novecojušām mantām. Taču – pieejot šai nodarbei nedaudz ar konstruktīvu domu, iespējams to padarīt krietni vien efektīvāku.

Pirms ķerties klāt pie lielās kārtošanas un tīrīšanas, operatīvi atbrīvot telpas no “kultūrslāņa” var palīdzēt četru kastu sistēma, proti, paņem četras kastes (vai arī maisus, kas nu ērtāk vai pie rokas), kurās salikt lietas, atkarībā no tā, kur tām pēc tam jānonāk: “Izmešanai”, “Ziedošanai/atdāvināšanai”, “Pārstrādei” un “Labošanai”.

Tālāk jau plāns ir skaidrs – ziemas zābaki no koridora liekami kastē ar uzrakstu “Labošanai”, lai nomainītu nostaigātos papēžus. Ziemas mēnešos uzkrātā žurnālu un avīžu čupa dosies uz kasti “Pārstrādei”, tumšākajā istabas stūrī nīkstošā stāvlampa, kura sen vairs nedarbojas, tikai bojā skatu un uzkrāj putekļus, bez žēlastības liekama kastē “Izmešanai”, savukārt tantes dāvinātā nekad neizmantotā pusdienu servīze – kastē ar uzrakstu “Ziedošanai/atdāvināšanai”.

Pēc šāda principa dodies cauri visam savam mājoklim telpu pa telpai un “skenē” to pa četrām kategorijām. Redzēsi – ātri vien tu sapratīsi, ko iesākt ar mantām, kas traucē skatam, nedod miera un uzkrāj netīrumus.

Vannas istaba

Pieņem lēmumu par visām iesāktajām, bet tā arī nekad neizlietotajām personīgās higiēnas un skaistumkopšanas līdzekļu pudelītēm un tūbiņām. Ja pēdējā pusgada laikā nekas no šiem krājumiem nav aiztikts, tad bez žēlastības met ārā. Vai arī apņemies nepirkt neko jaunu, ja nav izlietoti jau esošie krājumi – daba par to tev būs pateicīga. Un noteikti pārbaudi produktu derīguma termiņu – tas attiecas gan uz kosmētiku, gan medikamentiem. 

5852089_10-328-17_photo_print.jpg

Guļamistaba

Pirmkārt, saklāj gultu – tas vien piešķirs telpai kārtības noskaņu, turklāt ievies gultas saklāšanu par ikdienas paradumu. Pēc tam iztīri naktsskapīti. Tur nu galīgi nav jāatrodas izlietotiem kabatlakatiņiem, veciem žurnāliem, tukšām pildspalvām, apmaksātiem komunālajiem rēķiniem un saplēstām saulesbrillēm. Tāpat neaizmirsti par pagulti – pilnīgi noteikti ziemas mēnešos tur ir pašķūrēts kas tāds, kam patiesībā tur nebūtu jāatrodas.

TRYCK36.jpg

Drēbju skapis

Drēbju skapja sakārtošana iesākumā šķiet lielākās zobu un galvas sāpes divi vienā, taču to krietni var atvieglot skapja satura sadalīšana pa frakcijām – piemēram, virsdrēbes, apavi, sporta apģērbs, kleitas, svārki, džemperi, bikses utt. Viss, kas ir jāmazgā, jānes uz ķīmisko tīrītavu vai jālabo, attiecīgi skapī atpakaļ vairs nenonāk. Savukārt – ja apģērba gabals pēdējā gada laikā nav ne reizi uzvilkts, tad tas arī vairs nekad nenotiks – met ārā, atdāvini vai ziedo. Tāpat nav vērts mūžīgi turēt skapī drēbes, kas ir par mazu, bet kurās ceri kaut kad atkal iestīvēties – tas nav veselīgi. Tu dzīvo šodien, nevis vakar vai rīt.

Virtuve

Virtuves uzturēšana kārtībā ir diezgan liels izaicinājums, jo tā nereti ir kā dzīvs organisms, kas mājoklī dzīvo pati savu neatkarīgu dzīvi. Virtuvē mēs ne tikai gatavojam ēst un ieturamies, bet arī uzņemam viesus, socializējamies, strādājam u.c. “Aklais punkts” noteikti ir virtuves skapīši, kas, mums nemanot, mēdz aizaugt ar burciņām, kastītēm, trauciņiem un iepakojumiem, kuru saturam turklāt mēdz beigties derīguma termiņš vai – sliktākajā gadījumā – piemesties kaitēkļi. Ņem visu pēc kārtas ārā, izslauki plauktus un kritiski pārskati savus krājumus. Tāpat vērts padomāt, vai tiešām tev ir nepieciešamas 20 dažādas kafijas krūzes. Arī ledusskapis ir īsta “dārgumu lāde” – vai tu maz zini, cik apkaltušu ievārījuma burciņu un saskābušu mērču pudelīšu tajā atrodas?

TRYCK21.jpg

Dzīvojamā istaba

Dzīvojamā istaba nereti ir kā metaforiska iebraucamā sēta, jo tajā pamanās nonākt mantas no visa pārējā mājokļa telpām. Bērnu rotaļlietām (vismaz uz šo vienu dienu) vieta ir mantu kastē, tukšajām našķu bļodiņām jāatrodas nevis žurnālu galdiņa apakšējā nodalījumā, bet gan virtuvē, apģērba vieta ir drēbju skapī, bet grāmatām nav jāmētājas riņķī apkārt pa palodzēm un dīvānu, bet gan jāstāv grāmatu plauktā. Tāpat jucekli rada dažādas elektroniskās ierīces un to aksesuāri – TV un DVD pultis, telefonu lādētāji, datora un interneta vadi u.c.

TRYCK15retusch.jpg

Kad telpas būs atbrīvotas no lieko mantu slāņa un saliktas tām paredzētajās vietās, tad arī tīrīšana sekmēsies raitāk un vieglāk. Un atceries – nav vērts krist galējībās un par visām varītēm censties izdarīt visu vienā dienā. Ja sadalīsi ģenerālo kārtošanu un tīrīšanu pa etapiem, tad kopumā tā vairs nešķitīs kā zobu zobu sāpes. Ja šodien jau nomazgāji visus logus, bet apķepušajam tvaiku nosūcējam vai aizkrāmētajam virtuves pieliekamajam vairs nav iedvesmas, tad pārāk nešausti sevi – pavasaris atnāks arī tad, ja tavs mājoklis nebūs ideālā kārtībā!