Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Kā patīkami iedzīvoties rudenī? Rūpējies par mājokli un sevi

Mēdz teikt, ka nav sliktu laikapstākļu, nepieciešams vien atbilstošs apģērbs, patīkama atrašanās vieta un atbilstošs skaņu celiņš fonā. Tomēr laiks, kad rudens vēl cīnās ar vasaru par savu vietu, var šķist mulsinošs. Iesakām, ko darīt un kur doties, lai pārdzīvotu gadalaiku maiņu bez bēdām un mulsuma.

Stiprini imūnsistēmu

Izmanto laiku, kad rimies vasaras karstums, bet termometra stabiņš vēl neslīd zem +10 grādiem, lai pieradinātu organismu vairāk staigāt – ārsti iesaka veikt vismaz 5000-7000 soļus dienā. Mērenas fiziskās aktivitātes palīdzēs organismam pretoties vīrusu uzbrukumam, tāpēc iesakām ikdienas gaitās iekļaut pastaigas. Ja atļauj laikapstākļi un pēc saspringtas darba dienas gribētos izvēdināt galvu, iesakām atstāt automašīnu kādā attālākā stāvvietā vai izkāpt no sabiedriskā transporta dažas pieturas agrāk – vajadzīgie soļi savāksies nemanot! Savukārt brīvdienās aicini ģimeni vai draugus pievienoties – izveidojiet aizraujošus maršrutus pastaigām pa pilsētu un tuvāko apkaimi vai dodieties garākos pārgājienos dabā.

Tāpat, tuvojoties aukstākam laikam, jāatsāk domāt par papildu vitamīnu uzņemšanu. Iesakām konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu, lai izlemtu, kuri vitamīni imunitātes saglabāšanai nepieciešami visvairāk un kā tos visefektīvāk uzņemt. Nedrīkst aizmirst arī par šķidruma uzņemšanu – viltīgajā gadalaiku maiņas posmā īpaši vērtīgas būs zāļu tējas, kas gatavotas no imunitāti stiprinošiem augiem, piemēram, plūškoka, smiltsērkšķiem, mežrozītēm un pīlādžiem.

Savukārt uzturā ieteicams izvairīties no vienkāršajiem ogļhidrātiem un to vietā papildināt uzturu ar veselīgajiem taukiem, lai saglabātu enerģiju un dzīvessparu. Visefektīvāk būs paaugstināt trekno zivju, avokado, riekstu, kā arī gī vai kakao sviesta patēriņu.

5 veselīgi ieradumi, lai stiprinātu savu ķermeni rudenī:

  • Glāze ūdens no rīta
  • Vismaz 7000 noietu soļu dienā
  • Rīta rosme, stiepšanās vai joga
  • Sātīgas brokastis, vieglas vakariņas
  • Vismaz astoņas stundas pilnvērtīga miega

Mājas – miera osta

Visdrošākā vieta, kur paslēpties no rudens vējiem, ir mājas. Arī par mājokli jāparūpējas līdz ar rudens sākumu. Mājīgumu iespējams radīt pat ar nelieliem pieskārieniem interjerā, tomēr ieguvums, ko tie radīs, ir neatsverams – mājīgums visapkārt palīdzēs saglabāt pozitīvu gaisotni pat visdrūmākajos laikapstākļos, palīdzēs atslābināties un mazinās stresu, turklāt savu pozitīvo ietekmi saglabās ilgtermiņā. Kā uzveikt drūmumu mājās?

Pareizi izvēlētas smaržas palīdz gan noskaņai, gan garastāvoklim un pašapziņai, mainot tos visus uz labo pusi. Iestājoties tumšākam un vēsākam laikam, laiks mainīt arī smaržu buķeti mājās uz rudenīgāku – gadalaiku maiņai piestāvēs kas ziemīgāks, biezāks un šķietami siltāks – izplatītākās ir vaniļas, kanēļa, piparmētras un citrusu smaržas, taču, protams, katram sava gaume un iespējas – galvenais, lai jaunais aromāts patīk mājokļa iemītniekiem. Pēc savas gaumes jāizvēlas arī veids, kā šīs smaržas mājās ieviest – te talkā nāks aromātiskās sveces, difuzori vai aromātiskās lampas.

Uzmanies, lai nenosaltu un nedzīvotu diskomfortā, gaidot apkures pieslēgšanu. Atrodi un, ja nepieciešams, aiznes uz ķīmisko tīrītavu siltākās segas un pledus, nomaini gultas veļas komplektu pret biezāku, pārbaudi logu blīvumu un atgaiso radiatorus – esi gatavs brīdim, kad mājoklis sāks saņemt siltumu.

Piešķir siltumu arī interjeram. To lieliski varēsi izdarīt ar tekstilizstrādājumu palīdzību – uzklāj vilnas pledu uz dīvāna, dekoratīvajiem spilveniem izvēlies velveta, samta vai kāda cita “silta” materiāla pārvalkus, iegādājies lielu auduma atzveltnes krēslu un papildini grīdu ar kādu mīkstu paklāju – uzreiz liksies siltāk!

Kad pēdējo reizi mazgāji logus? Pavasara tīrīšanas laikā? Nomazgā tos tagad – atbrīvojoties no vasaras laikā uzkrātajiem putekļiem, gaisma labāk iekļūs mājoklī un ļaus saglabāt katru tās mazumiņu.

Arī gaisma rudenī ir īpaši svarīga – pēkšņā pāreja no vasaras saules uz rudens tumšo un pelēko var radīt melanholiju daudziem. Tādēļ īpaši svarīgs ir apgaismojums mājās. Sāc ar lustrām un griestu lampām – notīri putekļus no lustrām un nomaini spuldzes uz jaunām ar siltāku gaismu. Ja ar to vēl nešķiet pietiekami vai negribas izmantot griestu lustru, parūpējies par kādu jaunu vai papildu stāvlampu vai pat lampiņu virteni uz palodzes. Neaizmirsti par svecēm – tās dos ne vien smaržu un siltumu, bet arī gaismu.

Pārmaiņas ne vien apkārtnē, bet arī sevī – garderobes pārskatīšana, mainoties gadalaikiem, ir neizbēgama. Vasaras drēbes jāiztīra un jānoliek pa vietām, savukārt vēsās sezonas garderobe jāizvelk no skapja dziļumiem un jāpārbauda – vai kādā nav ieviesušās kodes, kāda par mazu vai kāda gluži vienkārši vairs nepatīk? No tām bez žēlastības jāatbrīvojas, labākos apģērba gabalus ziedojot labdarībai, bet sliktos nododot pārstrādei. Turklāt līdz ar kārtīgu skapja izķidāšanu, liekā izmešanu un pēcāku sakārtošanu mierīgāks un tīrāks kļūs arī prāts. Un radīsies iemesls sevi iepriecināt ar iepirkšanos!

Kliedēt melanholiju

Ja esi sevī novērojis noslieci uz melanholiju un rudens skumjām, ieej rudenī ar skaidru rīcības plānu. Pats galvenais – uzturēt endorfīnu jeb t.s. prieka hormonu līmeni. Tam lieti noderēs kustība – endorfīni tiek aktīvi sintezēti tieši fizisku aktivitāšu laikā. Tāpat ieteicams arī nodarboties ar lietām, kas liek justies labi, un tās ir katram savas. Iesakām nežēlot laiku mīļākajiem hobijiem, kā arī izbaudīt relaksējošu vannu, masāžu vai pēdējās saules peldes. Lieliski kalpos arī meditācija un, protams, smiekli.

Drūmajā laikā gūsti spilgtus iespaidus: lasi labas grāmatas, skaties labas filmas, apmeklē izstādes un pieejamos kultūras pasākumus, pavadi laiku kopā ar mīļajiem, satiecies ar draugiem un organizē tikšanās ar kolēģiem. Izveido sarakstu ar mazajām ikdienas lietām, kas vienmēr uzlabo garastāvokli, un rūpīgi seko tam – tad arī laikapstākļi neradīs nepatiku, un zelta rudens pienāks nemanot.

Ko darīt rudenī:

  • noskatīties visas mīļākās filmas un atklāt jaunas
  • pārlasīt mīļākās grāmatas un atklāt tajās jaunus apvāršņus
  • cept kūkas un citus gardumus
  • izmēģināt jaunu kafijas šķirni
  • izbaudīt pastaigas visos zināmajos parkos
  • piedalīties fotosesijā
  • izšķirot un izdrukāt skaistākās vasaras fotogrāfijas
  • pavadīt nedēļas nogali laukos
  • izbaudīt romantiskas vakariņas restorānā
  • iegādāties jaunus aksesuārus rudenim un ziemai
  • uzaicināt draugus pusdienās
  • sagatavot termosu, gardumus un doties pārgājienā
  • doties uz SPA
  • aiziet uz teātri
  • nopirkt sev vai mīļam cilvēkam ziedus tāpat vien
  • atbrīvoties no 10 nevajadzīgām lietām
  • ieiet relaksējošā vannā
  • salikt vismaz vienu puzli
  • izplānot brīvdienu izbraucienu
  • sagatavot rudens pleilisti