Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Pārcelšanās ceļvedis

19.04.2021, 09:24

Aprīlis jau izsenis saistās ar pārcelšanos jeb jurģošanos. Jurģu dienā, 23. aprīlī, senie latvieši mainīja dzīvesvietas. Lai arī mūsdienās pārcelšanās uz jaunu vietu vairs neasociējas ar kādu konkrētu mēnesi, tas joprojām ir emocionāli piesātināts notikums ne vien tāpēc, ka tiek uzsākta dzīve jaunā vietā, bet arī tāpēc, ka tā ir iespēja atbrīvoties no visa liekā, kas uzkrājies gadiem ilgi, taču vairs netiek izmantots. Pavadot ilgāku laiku mājās, mēs jo īpaši novērtējam to, kādā vidē dzīvojam. Iespējams, pašreizējais mājoklis vairs nav tik piemērots kā agrāk, tādēļ ideja par pārvākšanos uz jaunu mājvietu, kurā uzturēšanās būtu patīkama visas dienas garumā, šķiet arvien labāka. Lai iekārtošanos jaunajā mājvietā padarītu vieglāku un ātrāku, “Bonava Latvija” eksperti un telpu organizēšanas konsultante Dana Gulbe jeb Dana ar kasti dalās vērtīgos padomos.

Sāc ar atbrīvošanos no liekajām mantām

Veltot sev pietiekami daudz laika, paspēsi izšķirot visu, kas tev pieder un jaunajās mājās atliks vien atvērt kastes un ielikt sev mīļās lietas plauktos un atvilktnēs. Tajā pašā laikā nav prātīgi vienkārši atbrīvoties no visa, jo šāda pieeja neveicina izpratni par kārtošanu un nepalīdz saprast, ko patiesi vēlamies. Pieredze rāda, ka, neveicot pamatīgu lietu izvērtēšanu vecajā dzīvesvietā, arī jaunais mājoklis pēc salīdzinoši īsa laika iegrims tajā pašā mantu haosā. Lai tas nenotiktu – labāk veltīt vairāk laika pirms pārvākšanās un ievākties jaunā dzīvesvietā ne tikai ar jauniem traukiem, bet arī jaunu attieksmi pret sev piederošo.

Grupē priekšmetus un drēbes pa kategorijām

Kad tuvojas pārvākšanās brīdis un nepieciešams uzsākt kravāšanos – iesakām sākt ar retāk izmantojamām lietām. Piemēram, nesezonas drēbēm, rotājumiem, pierakstiem, vāzēm un citiem priekšmetiem, kas līdz pārvākšanās brīdim nebūs nepieciešami. Nebaidies atbrīvoties no visa liekā, bet to, ko vēlies paturēt – grupē kastēs. Jau pašā sākumā iesakām izraudzīties vietu mājās, kur tiks novietotas un koncentrētas jau sasaiņotās kastes, piemēram, dzīvojamās istabas stūrī. Svarīgi, ka priekšmeti kastēs tiek grupēti nevis pa telpām, kādās tie šobrīd atradušies, bet gan pēc kategorijām. Tādā veidā būs daudz ērtāk nepieciešamo atrast gan esošajā, gan jaunajā dzīvesvietā.

Izvēlies atbilstošus rīkus mantu pārvešanai

Kastes, protams, nav vienīgais rīks, ko izmantot mantu pārvešanai. Lieliski izmantojami ir koferi, lai tajos ieliktu smagus priekšmetus, piemēram, grāmatas vai dokumentus. Arī sporta somas veiksmīgi izmantojamas, piemēram, apaviem, sporta inventāram, rotaļlietām. Maisi var šķist lēts un ērts variants, tomēr tie ir īpaši nepārskatāmi, tāpēc iesakām no tiem izvairīties. Maisus var izmantot segu, spilvenu, mīksto rotaļlietu pārvešanai, taču citām lietām drīzāk izmantojamas būtu kastes. Iesakām izmantot vairākkārt lietojamos aizvelkamos maisiņus, kuros iespējams ērti grupēt kancelejas piederumus, kosmētiku, rotaslietas un citus nelielus priekšmetus.

Katrai kastei uzlīmē precīzu etiķeti

Uz katras kastes iesakām līmēt lielu, pamanāmu un ļoti skaidru etiķeti, kurā norāda gan to, kas iekšā atrodas (pēc iespējas precīzāk), gan telpu, uz kuru jaunajā dzīvesvietā kasti paredzēts nest. Šādas etiķetes uz katras kastes jālīmē vismaz divās vietās – uz sāniem un augšpusē. Organizējot savu iedzīvi kastēs, var šķist, ka atcerēsies, kurā kastē ieliki bērna zābaciņus, kurā rakstāmpiederumus, tomēr mantu apjoms pārvākšanās brīdī būs tik liels, ka vienkārši atcerēties būs neiespējami. Tāpēc precīzām etiķetēm ir liela nozīme, un tas var aiztaupīt daudzus stresa pilnus brīžus.

Katru kasti nogādā tai paredzētajā telpā jaunajā dzīvesvietā

Īpaši, ja mantu pārvadāšanai plānots iesaistīt atsevišķu uzņēmumu, ir jādomā par skaidri norādītu informāciju, kur jaunajā dzīvesvietā kasti paredzēts nogādāt. Neiesakām pārvērst vienu no telpām jaunajās mājās par noliktavu, kur sanest visas kastes un tad pamazām tās iztukšot. Šāda pieeja bieži nozīmē mēnešus un pat gadus dzīvot, kastes neizsaiņojot, jo ikdienas dzīvē tās netraucēs un pa kājām nepīsies. Vērtīgāk ir marķēt kastes ar konkrētās telpas nosaukumu un nest tās uzreiz uz attiecīgo telpu.

Tomēr pats svarīgākais ieteikums, lai pārvākšanās uz jaunu mājvietu iesāktos veiksmīgi ir sākt to darīt laicīgi. Iztēlojies, cik laika vajadzēs, lai izšķirotu un sapakotu visu, kas ģimenei pieder, un tad pareizini šo laiku ar trīs vai pat četri, lai pietuvinātos tam, cik patiesībā daudz laika tas varētu prasīt. Notici citu cilvēku pieredzei un nepiedzīvo gadījumus, kad pie durvīm klauvē mantu pārvadātāji, bet maisā vēl ir nepieciešams drudžaini sasviest visu rakstāmgalda saturu vai kosmētikas plauktiņu.