Labākai lietotāja pieredzei lūdzam izmantot kādu citu interneta pārlūku

Aicina ziedot asinis bērniem ar hematoonkoloģiskām saslimšanām

24.10.2022, 15:42

Valsts asinsdonoru centrs sadarbībā ar mājokļu attīstītāju “Bonava Latvija” un “Luminor” banku 26. oktobrī aicina ikvienu pievienoties asins ziedošanas kampaņai, sniedzot palīdzību Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas pacientiem – bērniem ar dažādām labdabīgām asins saslimšanām un ļaundabīgām vēža formām.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļā ārstējas bērni gan ar labdabīgām, gan ļaundabīgām asinsrades un citām onkoloģiskām saslimšanām. Gadā tie ir 50–60 bērnu, kuriem tiek diagnosticēta kāda no šīm slimībām. Pašlaik nodaļā ārstējas vairāk nekā 20 bērnu, to skaitā ir gan četrus mēnešus veci zīdaiņi, gan jaunieši vecumā līdz 18 gadiem. Šo bērnu ārstēšanās var ilgt pat divus gadus. Slimība un arī specifiskā ārstēšana pacientiem nereti izraisa kaulu smadzeņu nomākumu, kas savukārt izraisa anēmiju un trombocitopēniju (zems asins šūnu skaits). Tā rezultātā saslimušajiem var rasties veselības problēmas, kuru ārstēšana tiek veikta ar asins komponentu pārliešanu. Tā ir droša procedūra, kuras laikā bērns saņem veselas personas asins šūnas.

“Bērni ar onkoloģiskām saslimšanām izveseļojas vairāk nekā 70% gadījumu, taču ārstēšana ir garš un sarežģīts process, kas prasa ievērojamus resursus un atbalstu. Asins komponentu pieejamība mūsdienu ārstniecības procesā, iespējams, var šķist pašsaprotama, bet tās pieejamībai ir izšķiroši svarīga loma ārstēšanas procesa veiksmīgā norisē, un tā nav iespējama bez sabiedrības iesaistīšanās. Diagnoze vēzis rada ļoti daudz risināmu jautājumu, ciešanu un rūpju mūsu pacientiem un viņu vecākiem, tāpēc nepārtraukta asins komponentu pieejamība palīdz mazināt satraukumu pacientiem un viņu ģimenēm, veltot visus spēkus atlabšanai,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hemotoonkoloģijas virsārste Santa Kursīte.

Reaģējot uz kritisko situāciju ar asins krājuma rezervēm, Valsts asinsdonoru centrs, mājokļu attīstītājs “Bonava Latvija” un “Luminor” banka 26. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 14.00 aicina ikvienu pievienoties asins ziedošanas kampaņai, kas notiks “Bonava Latvija” birojā Brīvības gatvē 275, Rīgā.

“Asins vēža gadījumā vienam pacientam visā ārstēšanās laikā nepieciešamas līdz pat 250 donoru asins devām. Salīdzinājumam – vēdera dobuma operācijas laikā nepieciešamas aptuveni četras asins devas, līdz ar to pacienti ar hematoonkoloģiskām saslimšanām diemžēl ir pilnībā atkarīgi no donoru palīdzības. Tāpēc man ir patiess prieks, ka uzņēmumi un sabiedrība gatavi apvienot spēkus asins ziedošanas kampaņā, sniedzot būtisku atbalstu cilvēkiem, šajā gadījumā ar asins vēzi slimiem bērniem, kuriem šāda tipa palīdzība ir vitāli svarīga un nepieciešama tālākai ārstēšanās kursa nodrošināšanai,” norāda Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole.

Asins vēzis ir ļaundabīga asins sistēmas saslimšana, kas sākas kaulu smadzenēs. Lielākoties slimības iemesli nav zināmi. Lai izvairītos no ielaistiem asins vēža gadījumiem, eksperti iesaka katram cilvēkam reizi gadā veikt asins analīzes un pilnu asins ainu, kas ļautu savlaicīgi pamanīt asins vēzi, kā arī atklāt citas saslimšanas. Par asins vēža un citu smagi slimu pacientu atbalstīšanas iespējām, ziedojot asinis, vairāk var uzzināt VADC mājaslapā "donors.lv".