Īres līguma apdrošināšana – vai solis drošāka un stabilāka īres tirgus virzienā?
18.07.2025, 09:56
Lai gan Latvijā īres tirgus pamazām nostabilizējas, joprojām itin bieži novērojami strīdi starp īrniekiem un izīrētājiem, graujot savstarpējo uzticēšanos un rosinot pievērst īpašu uzmanību jauniem līgumiem. Kaut arī pēc Eurostat datiem Latvijā tikai 17,2 % iedzīvotāju dzīvo īrētā dzīvoklī (ES – katrs trešais), dzīvokļa īre tomēr kļūst arvien pievilcīgāka dinamiskā dzīves ritma un globālo notikumu dēļ. Par to, kā veicināt savstarpējo uzticēšanos gan no īrnieka, gan izīrētāja puses, spriež BTA Latvijas apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Ivo Danče, “Bonava Latvija” pārdošanas un mārketinga vadītājs Kaspars Ekša, un savā pieredzē dalās satura veidotāja Nadīna Judeika (@nadiiinaj).
Īres tirgus mainās gan Latvijā, gan citur Baltijā un Eiropā. Cilvēki novērtē ērtumu, elastību un ātrumu, gan slēdzot līgumus, gan tos laužot, turklāt īpaši svarīga ir kļuvusi drošības garantija – gan izīrētājam, gan īrniekam. Pārņemot Igaunijas pozitīvo pieredzi, 2023. gadā apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Company” (BTA) institucionāliem mājokļu izīrētājiem un īrniekiem arī Latvijā sāka piedāvāt īres līguma apdrošināšanas pakalpojumu. Tas paredz papildu drošību abām pusēm.
“Šāds pakalpojums pie mums vēl ir jaunums un pieejams tikai BTA. Pirmo gadu pieredze ir ļoti pozitīva, raisot domas par pakalpojuma piedāvāšanu nākotnē ne tikai institucionāliem, bet arī privātiem izīrētājiem,” komentē BTA Latvijas apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Ivo Danče. “Igaunijā, kur īres tirgus ir arīdzan sakārtotāks no juridiskā aspekta, mūsu uzņēmums īres līguma apdrošināšanu veiksmīgi piedāvā jau vairākus gadus.”
Depozīta maksa kā šķērslis dzīvokļa īrei
“Īres līguma apdrošināšana iekļauj vairākas pozīcijas, tostarp polisi, kas aizstāj depozīta maksas apdrošināšanu. Tā ir izdevīga abām pusēm, bet it sevišķi īrniekam – nav nepieciešamības uzreiz iemaksāt depozītu. Ņemot vērā pašreizējās īres cenas, kas par pilnībā iekārtotu dzīvokli var variēt no 400 līdz 1000 eiro mēnesī, divu mēnešu īres depozītmaksa papildus var būt pārāk liela summa. Apdrošināšana paredz vienu fiksētu maksājumu katru mēnesi, kas atkarīga no īres maksas. Turklāt, ja īrnieks zaudē darbu vai, piemēram, ilgstošas slimības dēļ nevar samaksāt īri, segumā ir iekļauta arī iespēja saņemt kompensāciju gan īres maksas apmērā, gan par komunālajiem maksājumiem, kas nepārsniedz 30 % no īres ikmēneša maksājuma,” stāsta Ivo Danče. Arī īrnieka nāves gadījumā mantinieks saņem atlīdzību trīs īres mēnešmaksu apmērā, lai nokārtotu aizgājēja saistības.
“Man ir plaša pieredze ar dzīvokļa īri. Pirms sāku īrēt dzīvokli “Bonava Latvija”, kur dzīvoju jau teju divus gadus, īrēju mājokli no privātpersonām – diemžēl abas reizes savu depozīta maksu tā arī neatguvu, lai gan nekādu kaitējumu dzīvokļiem nebiju nodarījusi. Man tika sniegtas atrunas, atsaucoties uz līgumu, un beigās, protams, uzvarēja izīrētājs. Mācoties no skarbās pieredzes, izvēlējos īres dzīvokli “Bonava Latvija” jaunajās mājās, kur tiešām paveicās nokļūt – pašiem pirmajiem,” stāsta satura veidotāja Nadīna Judeika (@nadiiinaj). Viņa norāda, ka īres līguma apdrošināšana ir ērts papildu drošības spilvens abām pusēm.
Negodprātīgi īrnieki un apdrošinātājs kā mediators
Kaspars Ekša, daloties nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” pieredzē, min, ka līdz šim ir saskāries tikai ar pozitīviem un atbildīgiem īrniekiem, taču īres līguma apdrošināšana nenoliedzami ir ērta arī juridiskām personām: “Pirmkārt, īres līguma apdrošināšana nozīmē, ka izīrētājs var ātrāk noslēgt līgumu un sākt pelnīt ar dzīvokļa izīrēšanu. Lai gan mūsu īres mājas “Krasta kvartāls” īrnieki ir ļoti atbildīgi, abas puses var būt mierīgas, zinot, ka gadījumā, ja nepārvaramu apstākļu dēļ nebūs iespējams samaksāt īres maksu, apdrošinātājs par to parūpēsies. Otrkārt, – protams, ar šādu situāciju neesam saskārušies, – arī gadījumā, ja mūsu izīrētais dzīvoklis būs sabojāts un būs nepieciešams remonts, apdrošināšana sedz remonta izmaksas dzīvokļa atjaunošanai desmit mēnešmaksu apmērā.”
Ja izīrētājam gadās īrnieks, kurš nemaksā īri, un izīrētājs ir izsmēlis visus savus resursus, lai situāciju risinātu, apsaimniekotājs vai izīrētājs vēršas pie apdrošinātāja, kas viņam atlīdzinās zaudējumus līdz polisē paredzētajam limitam, ja tas pārsniedz 2 mēnešu īres maksu. “Pašreizējā pieredze ir pozitīva, sākums ir veiksmīgs,” stāsta Ivo Danče. Viņš atzīst, ka pirmos gadus pakalpojums ir ieviests testa režīmā, bet tuvākajā nākotnē ir plānots to attīstīt: “Par īres līguma apdrošināšanu interese aug. Pašlaik pakalpojums ir pieejams tikai “LUMI” un “Bonava Latvija” īres mājokļos, un no tiem jau 25 % īrnieku ir izvēlējušies apdrošināt savu īres līgumu.” Īres līguma apdrošināšana strādā arī kā moderators un uzticības veidotājs abām pusēm.